Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Çok Bulutlu

Yumurtlama Dönemi Hesaplama – Ovulasyon Tarihi ve Günü

27.02.2018
171
A+
A-

Bebek doğurmak mı istiyorsunuz, vatana, millete hayırlı bir evlat mı yetiştirmeye karar verdiniz, o zaman eşinizle cinsel ilişkiye girmek için çalışmalara başlamadan önce yumurtlama dönemi hesaplama otomatik programımızdan faydalanabilirsiniz. Yumurtlama tarihi hesaplanarak bu günler civarında ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını artıracaktır.

Tıp dilindeki adıyla ovulasyon dönemi hesaplaması yani yumurtlama dönemi hesaplaması yapmak hamile kalmak isteyenler için çok önemlidir. Çünkü yumurtlama tarihinden 1, 2 ya da 3 gün öncesinde ilişkiye girmek çocuk yapmak için başarılı çalışmalara zemin hazırlar. Peki ama yumurtlama tarihi nasıl hesaplanır? Hamile kalmak için yumurtlama dönemi hesaplama nasıl olur? İşte hepsinin yanıtı sizin için bu makalede bir araya getirildi.

Yumurtlama Hesaplama

Yumurtlama genellikle bir sonraki adet döneminin ilk gününden yaklaşık 14 gün öncesinden başlar. Bu hesaplamanın doğru olması için adetlerinizin düzenli olması gerekir. Yani bu yumurtlama hesaplama programının doğru sonuç vermesi kadının sağlıklı ve düzenli bir adet döngüsü olmasına bağlıdır.

Adetleri düzenli olmayan kadınlarda ise yumurtlama tarihi hesaplama imkansız gibidir. Ancak ortalama değerler yazılarak yaklaşık değerler elde edilebilir. Ancak doğru olma olasılığı düşüktür. Zaten bu tür programların yaklaşık değerler verdiği unutulmamalıdır.

Yumurtlama Günü Nasıl Belirlenir?

Düzenli bir adet döngüsü genellikle 28 günde bir gerçekleşir. Bu değer kadından kadına değişmektedir. Eğer siz de 28 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama dönemini şu şekilde hesaplanır. 28 -14 =14 bulunur. Bu da demektir ki yumurtlama tarihi genellikle sonraki adetin ilk gününden 14 gün öncesinde başlar.

Örneği biraz daha ayrıntılandıralım. Diyelim ki 1 Ocak 2018’de adet kanaması geçirmeye başladınız. Adetiniz de düzenli olarak 28 günde 1 gerçekleşiyorsa 29 Ocak 2018’de diğer sonraki adetiniz başlar. İşte yumurtlamanın ise  29 Ocak 2018 tarihinden 14 gün öncesinde başladığı söylenebilir. Bu örneğe göre 15 Ocak 2018 tarihinde yumurtlama döneminiz başlayacaktır. O halde hamile kalmak istiyorsanız 10 Ocak 2018 tarihinden itibaren 2 günde 1 cinsel ilişkiye girmek bu olasılığı artıracaktır.

Yumurtlama dönemi hesaplama konusunda başka bir örnek daha verelim. Diyelim ki 26 günde 1 adet oluyorsunuz. O zaman 26’dan 14’ü çıkarmamız gerekir. 26-14=12 bulunur. Bu ay 10 Şubat 2018’de adet görmeye başladıysanız 10 Şubattan itibaren 12 gün sonrası 22 Şubat 2018 tarihinde yumurtlama tarihinizin başlangıcı olur. Gebe kalmak için ise 18 Şubat 2018 tarihinden itibaren 2 günde 1 ilişkiye girebilirsiniz.

Örnekleri artırmak mümkün. Ancak bunların hiç birine gerek yok. Bebek Kadın sizler için aşağıdaki ovulasyon tarihi hesaplama yani yumurtlama hesaplama otomatik programını hizmetinize sundu. Tek yapmanız gereken kaç günde bir adet yaşadığınız ve son adet olduğunuz dönemin ilk gününü doğru hatırlamaktır. Bu istenen bilgileri doğru olarak programımıza yazdığınızda yumurtlama günü yaklaşık olarak hesaplanacaktır. Zaten bu tarihlere yakın günlerde ilişkiye girmek de gebe kalmanızı sağlayabilir.

Not: Aşağıdaki yumurtlama günü hesaplama programında yumurtlama günü için sonraki adet dönemi referans alınmıştır. Ancak bazı kaynaklarda yumurtlama döneminin adetten 12  – 14 gün sonra başladığı ifade edilmektedir. Dolayısıyla bunun da akıldan çıkarılmaması faydalı olacaktır.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama Otomatik Programı

Bu programda hesaplanan tarihlerin yaklaşık tarihler olduğunu unutmayın. Yumurtlama tarihi hesaplama ile ilgili bir başka yöntem daha vardır. Ancak o hesaplama yöntemi biraz emek ve deney yapmayı gerekli kılmaktadır. O yöntem de aşağıda açıklanmıştır.

Vücut Sıcaklığı ile Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yukarıda verilen otomatik program ile yumurtlama tarihinizi hesaplamış olabilirsiniz ancak içiniz yine de rahat olmayabilir. Başka bir yöntem ile bu tarihler hakkında biraz daha kesin bir tarih elde etmek istiyor olabilirsiniz. İşte Bebek Kadın sizlere yumurtlama hesaplama programına ek olarak vücut sıcaklığı ile ovulasyon günü belirleme yöntemini öneriyor.

Vücut sıcaklığı ile ovulasyon tarihi hesaplamanın dayandığı bilimsel bir gerçek var. O gerçek de aşağıda verilmiştir:

Kadınların vücut sıcaklıkları yumurtlama dönemlerine yakın günlerde yaklaşık 0,4 ile 0,5 derecelik artış gösterir.

Yapılan araştırmalarda kadınların yumurtlama tarihlerinden bir kaç gün öncesinde vücut sıcaklıklarının küçük bir miktar arttığı gözlenmiştir. O halde siz de bu gerçekten yola çıkarak deneye başlayabilirsiniz.

Eğer 2 Şubat 2018 tarihinde adet olmaya başladıysanız bu tarihten itibaren her gün vücut sıcaklığınızı eczaneden aldığınız termometre ile ölçerek bir yere not ediniz. Bu tarihten itibaren genellikle 12  ya da 14 gün içinde yumurtlama başlayabilir. Yani 2 Şubat 2018 tarihinden 10 gün sonrasında vücut sıcaklığında bir artış başladıysa yumurtlama dönemine girdiğinizi düşünebilirsiniz.

Hamilelik testi sonucunda hamile kaldığınızı öğrendiğinizde bebeğinizi ne zaman doğuracağınızı öğrenmek istiyorsanız hamilelik hesaplama programına bakabilirsiniz.

Vücut sıcaklığında artış olan dönemde ilişkiye girmek ideal cinsel ilişki zamanı olarak kabul edilebilir. Yukarıdaki programa ve vücut sıcaklığındaki artışın belirlenmesine bağlı bir ilişki düzeni gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makalede Bebek Kadın olarak sizlere hamile kalmak için yumurtlama dönemi hesaplama otomatik programını sunduk. Program yardımıyla yaklaşık olarak ovulasyon tarihi hesaplama yani yumurtlama hesaplama artık çok kolay. Siz de hamile kalmak istiyorsanız yumurtlama günü hesaplama programı ile yumurtlama döneminizi hesaplayın ve bu tarihlerden daha da emin olmak istiyorsanız adet gününüzün ilk gününden başlamak üzere vücut sıcaklığınızı not edin ve sıcaklıkta artışın başladığı günlerde ilişkiye girerek hamile kalma şansınızı artırın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.