Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır?- Kürtaj Fiyatları-Kürtaj Yasası

27.02.2018
384
A+
A-

Kelime anlamı kazıma olan kürtaj istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasını sağlayan bir cerrahi operasyondur. Gebeliğin sonlandırılması farklı şekillerde olabilir ancak bu durum yasalarda çocuk düşürtme olarak da geçmektedir. Nitekim,  2004 yılında yayınlanan Türk Ceza Kanunu, kürtaj kelimesinden ziyade çocuk düşürtme ifadesi kullanılmıştır. Biz bu yazıda sizlere bir kürtaj rehberi hazırladık. Bu rehberde kürtaj nedir ve kürtaj nasıl yapılır açıkladıktan sonra kürtaj yasası hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca kürtaj yasal mıdır ve kürtaj fiyatları ne kadardır kısaca açıklayacağız.

Kürtaj

Bu bölümde kürtaj nedir açıklanacak ve kürtaj nasıl yapılır, kürtaj sayısı kaç olabilir gibi kürtaj ile ilgili merak edilen sorulara cevaplar verilecektir. Daha sonra da kürtajın yasal olması için gereken şartlar nelerdir ve kürtaj yasası nasıldır öğreneceksiniz. Son olarak da kürtaj ne kadar, ücretleri özel ve devlet hastanesinde nasıl değişiyor hepsiyle ilgili en doğru bilgilere ulaşacaksınız.

Kürtaj Nedir?

Bazılarının cinayet olarak nitelediği kürtaj yasal dayanakları olan ve gebeliğin sonlandırılmasını sağlayan cerrahi kazıma olarak tekniği olarak tanımlanabilir. En çok kullanılan ve son dönemde en güvenilir olduğu düşünülen yöntem ise vakumlu kürtaj yöntemidir.

Vakumlu kürtaj tekniği ile steril hastane koşullarında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen kürtaj 3 -6 dakika arasında değişen bir sürede yapılabiliyor. Üstelik güvenilir kişilerce yapılırsa hasta aynı gün evine ya da işine dönebilir. Başka bir ifade ile vakumlu kürtaj ile hasta normal yaşantısına dönebilir.

Kürtaj işlemleri gelişen teknoloji ile çok kolay  ve beş dakika kadar kısa bir sürede yapılsa da kürtaja karar vermek zor olabilir. İstenmeyen bir gebelik söz konusu ise bu durumun ortaya çıkması zaten psikolojik açıdan kadını yıpratabilir. Özellikle evlilik dışı ilişkilerde kürtaj yaptırmak kadını kararsızlık ve çaresizlik içinde bırakabilir. Bu açıdan kürtaja kolay karar vermek açısından bir psikiyatr ile görüşülebilir. Peki ama kürtaj nasıl yapılır ona bakalım.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda oldukça popüler olan vakumlu kürtaj ile çocuk aldırma 5 dakikada yapılabiliyor. Sizin yapmanız gereken yasal olması şartıyla 10 haftayı geçmeyen gebeliklerde uzman, güvenilir ve işinde tecrübeli bir doktor bulmak olmalıdır. Kürtaj yasasının ayrıntılarını bir sonraki bölümde okuyabilirsiniz.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtajın nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Önce hasta litotomi pozisyonuna alınır. Yani gebeliğini sonlandırmak isteyen kişi sırt üstü ancak hafif eğik şekilde yatırılır, sonra bacakları yan tarafa doğru açılır ve aletin yan bölümlerine konulur. Litotomi pozisyonunda bacaklar dizlerden kırılacak şekilde duracaktır. Çoğu durumda doğum için de bu pozisyon tercih edilmektedir.

Hasta uygun pozisyonda dururken rahim ağzının sabitlenmesi sağlanır.Rahim kanalı dikkatli bir şekilde genişletildikten sonra vakumlu kürtaj aracı olan plastik kanül ile rahim içine  girilir ve enjektör rahim içindekiler çekilir. Böylece vakumlu kürtaj gerçekleştirilmiş olur.

Aşağıdaki videoda ise kürtaj nasıl yapılır daha ayrıntılı bir simülasyon seyredebilirsiniz.

Peki ama kürtaj yasası hangi maddeleri içeriyor, kürtaj yasal mıdır bütün ayrıntılar aşağıdaki bölümde açıklanmıştır.

Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

 • Kürtajda bir sınır var mıdır? Cevap: Güvenilir bir şekilde yapıldığında sınır yoktur. Yasal şartlara uyduğu sürece istenildiği kadar yapılabilir.
 • Kürtaj yasal mıdır? Cevap: Evet, gebelik 10 haftayı geçmemek şartıyla yasaldır.
 • Kürtaj sırasında uyutma olur mu? Evet, lokal olduğunda yarı baygın, genel anestezi altında ise uyutma olur.
 • Kürtaj lokal anestezi ile mi yoksa genel anestezi altında mı yapılır? Her ikisi de yapılabilir. Genel anestezi daha kolay olabilir.
 • Kürtaj ne kadar sürer? Vakumlu kürtaj 3-5 dakika kadar sürer.
 • Kürtaj sonradan hamile kalmayı engeller mi? Hayır güvenilir, uzman ellerde ve tam teşekküllü bir hastanede yapıldığında sonradan hamile kalmayı engellemez.
 • 3 aylık hamileyim kürtaj yaptırabilir miyim? 3 ayda 12 hafta vardır ve 10 haftadan fazla olduğu için kürtaj yasal değildir.

Kürtaj Yasası

Ülkemizde kürtaj yasası 1983 yılında Nüfus Planlaması Kanunu ve 2004 Türk Ceza Kanunun 99. maddesine dayanmaktadır. 2012 yılında bir kürtaj tasarısı hazırlanmış olsa da resmi gazetede yayınlanmamış ve askıda kalmıştır.

12 Ekim 2004 tarihinde yayınlanan 25611 sayılı Resmi Gazetedeki 5237 Türk Ceza Kanunu’nda çocuk düşürtme ve çocuk düşürme hakkındaki Kürtaj Yasası aşağıdaki maddeleri içeriyor:


Çocuk düşürtme

MADDE 99. – (1) Rızası olmaksızın bir kadının çocuğunu düşürten kişi, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Tıbbi zorunluluk bulunmadığı halde, rızaya dayalı olsa bile, gebelik süresi on haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu durumda, çocuğunun düşürtülmesine rıza gösteren kadın hakkında bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

(3) Birinci fıkrada yazılı fiil kadının beden veya ruh sağlığı bakımından bir zarara uğramasına neden olmuşsa, kişi altı yıldan oniki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır; fiilin kadının ölümüne neden olması halinde, onbeş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(4) İkinci fıkrada yazılı fiil kadının beden veya ruh sağlığı bakımından bir zarara uğramasına neden olmuşsa, kişi üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır; fiilin kadının ölümüne neden olması halinde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(5) Rızaya dayalı olsa bile, gebelik süresi on haftayı doldurmamış olan bir kadının çocuğunun yetkili olmayan bir kişi tarafından düşürtülmesi halinde; iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan diğer fiiller yetkili olmayan bir kişi tarafından işlendiği takdirde, bu fıkralara göre verilecek ceza, yarı oranında artırılarak hükmolunur.

(6) Kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması halinde, süresi yirmi haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olmak koşuluyla, gebeliği sona erdirene ceza verilmez. Ancak, bunun için gebeliğin uzman hekimler tarafından hastane ortamında sona erdirilmesi gerekir.

Çocuk düşürme

MADDE 100. – (1) Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Kısırlaştırma

MADDE 101. – (1) Bir erkek veya kadını rızası olmaksızın kısırlaştıran kimse, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiil, kısırlaştırma işlemi yapma yetkisi olmayan bir kimse tarafından yapılırsa, ceza üçte bir oranında artırılır.

(2) Rızaya dayalı olsa bile, kısırlaştırma fiilinin yetkili olmayan bir kişi tarafından işlenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.   Bkz: Kaynak 1


Kürtaj yasal mıdır sorusunun cevabı yukarıda kanun maddelerince açıklanmıştır. Buna göre Kürtajın yasal olması için şu şartların sağlanması gerekmektedir.

 • 10. haftadan sonra gebelik sonlandırma yasal değildir. Yani 10. haftaya kadar kürtaj yasaldır.
 • Bebek sağlıklı değilse örneğin sakatlık durumu varsa ya da kalp atışları gözlenmiyorsa 24 haftaya kadar kürtaj yapılabilir.
 • 18 yaşından küçükler anne ya da babalarının rızasıyla kürtaj olabilir ancak gebelik 10 haftayı geçmemelidir.
 • 18 yaşından büyük bekar kadınlar gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj olabilir.
 • 18 yaşından büyük ve evli olanlar ise gebeliğin 10. haftasına kadar eşinin izniyle kürtaj olabilir.

Kürtaj Fiyatları

Özel ve devlet hastanelerinde belirtilen yasalara uygun olarak kürtaj yapılabilir. Özel kuruluşlarda 2018 yılında kürtaj fiyatları 600₺ ile 3500₺ arasında değişmektedir. Ancak sırf ucuz diye sağlığınızı tehdit edecek bir güvenilir olmayan bir ortamda kürtaj yaptırmak mantıklı değildir. Devlet hastanelerinde ise 100 ₺ ile 300 ₺ arasında değişen bir fiyat aralığı söz konusudur.

Kürtaj fiyatları, lokal ya da genel anestezi durumuna göre belirlenmektedir. Küretaj sonuç olarak cerrahi girişimdir ve enfeksiyon riski vardır ve tam teşekküllü hastanede yapılması gerekir. Bu da kürtaj fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Ucuz diye merdiven altlarından uzak durun, zira sağlık her şeyden daha önemlidir.

Böyle bir durumda paraya da ihtiyacınız varsa mutlaka anne ya da babanızla bu durumu paylaşmanız en doğru çözüm olacaktır. Zira 18 yaşından küçük olanlar bu durumu anne ya da babası ile paylaşmadan istenmeyen gebeliği sonlandıramaz. Ayrıca 10 haftayı geçtikten sonra kürtaj yasal değildir. Hastaneye gittiğinizde sizden anne ya da babanızın rızası istenecektir. O nedenle kürtaj fiyatları hakkında araştırma yaparken öncelikle 0 kuruluşun yasalara uyup uymadığı ve güvenilir olup olmadığı bilinmelidir.

Kürtaj rehberinde kürtaj nedir ve nasıl yapılır açıkladık aynı zamanda kürtaj yasal mıdır, kürtaj fiyatları ne kadardır gibi soruları cevaplandırdık. Kürtaj yasal mıdır sorusuna en ayrıntılı ve kanıtlı cevabı verdik. Kürtaj ne kadar bir fikir sahibi oldunuz. Sağlıklı günler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.