Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Kolayca Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

23.06.2018
51
A+
A-

Hamile kalmak için bilgi düzeyinizi artırmaya ne dersiniz? Kolayca hamile kalmak istiyorum diyorsanız sizlere özel olarak hazırladığımız hamile kalmanın yolları bilgi rehberinden faydalanabilirsiniz. Şu anda bu yazıyı okumaya başladıysanız artık daha geniş bir aile olmaya karar verdiniz demektir. Bebek sahibi olmak gibi bir amacınız yoksa da bu yazıyı okumanız ileriye dönük bir hazırlık için ilk adım olabilir.

Hamile kalmak için denemediğiniz yöntem kalmadıysa doğru bir strateji izlememiş olma ihtimaliniz fazladır. Daha gebe kalmadan önce gerek anne gerekse baba bazı hazırlıklar yaparak ruhsal, bedensel, manevi ve maddi açılardan  kendilerini bu duruma hazırlamalıdır. Peki ama hamile kalma yöntemleri nelerdir?

Hamile Kalmanın Yolları

Kadınlar için gebe kalmak, erkekler için ise baba olma düşüncesi çok heyecan vericidir. Ancak babadan gelen sperm ile anneden gelen yumurta birleşmeden önce alınması gereken önlemler ve yapılması gereken hazırlıklar vardır. Bunlar doktor kontrolü, tahliller, soyağacı incelemesi, hastalık taraması, hastalıkların tedavisi, daha iyi beslenmeyi öğrenme, kilo kontrolü, egzersiz planı uygulama ve genel hazırlıklar olarak özetlenebilir.

Hamile kalmak için en önemli aşama hiç şüphesiz cinselliktir. Ancak bebek sahibi olma kararı alındıktan sonra cinselliğin rutine bağlanması, ilişki sürelerinin azalması, işin formaliteye dönüşmesi gibi bir problem oluşur. Bu durum bazı gerginliklere neden olabilir.

İşin sadece sperm ve yumurtanın birleşmesinden ibaret olmadığını unutmayın. Onlar birleşirken siz ayrılmayın. Yani hiç bir zaman cinselliği zevksiz bir hale getirmeyin. Hadi bugün bu işi bitirelim gibi bir yaklaşımdan uzak durun. İşi biraz da oluruna bırakın. Ancak bu plansız olun anlamına da gelmesin. Aşağıda yer alan hazırlıkları gözden geçirmeniz çok faydalı olacak inşaallah.

Hamilelik Öncesi Önemli Hazırlıklar

 • Bebek sahibi olmaya karar vermeden önce ekonomik açıdan durumunuzu gözden geçirmeniz en önemli hazırlıktır. Bebek masraf demektir. Allah her bebeğin rızkını verir ancak işiniz yoksa, ekonomik açıdan zor günler geçiriyorsanız ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılama konusunda en ufak bir endişeniz dahi varsa bu işe kalkışmayın. Hani derler ya geç olsun da güç olmasın. Ona iyi bir gelecek vaat edemiyorsanız kararınızı gözden geçirmeniz gerekir.
 • Alkol kullanımını durdurun. Anne adayı her an hamile kalma olasılığına sahiptir ve hamileyken alkol kullanmak tehlikelidir, önerilmez. Erkek de eşine bu konuda yardımcı olmalı ve eğer kullanıyorsa o da bırakmalıdır. Çünkü yapılan bir meta analiz çalışmasında alkol kullanımının meni hacmi üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır (1).
 • Hem anne hem de baba adayı yumurta ve spermlerin kaliteli olması için sigaradan uzak durmalılar. Sigara yumurta ve sperme kalitesini olumsuz etkiler. Aşırı sigara içen 35 yaşındaki bir kadının yumurta hücreleri 45 yaşındaki bir kadının yumurta hücreleri gibi hareket eder ve bu doğurganlığı olumsuz etkiler. Özetle sigara içmek kolay hamile kalmayı engeller. Baba adayı ise sigaranın iktidarsızlığa neden olduğunu ve cinsellik performansına olumsuz yönde etki ettiğini unutmamalıdır.
 • Alkol ve sigara dışında diğer bağımlılık yaratan maddelerle ilgili bir probleminiz varsa tedavi olup iyileşmeden çocuk sahibi olmaya karar vermeyin. Bu tür maddelerin sağlıklı olmayan bebeklerin dünyaya gelmesine neden olabileceğini unutmayın.
 • Hamile kalmaya karar verdiyseniz artık sağlıklı beslenme kurallarına harfiyen uymak zorunda olduğunuzu hiç aklınızdan çıkarmayın. Anne adayları kafeini azaltmalı, folik asit, B6 vitamini ve çinko içeren besinlerin oranını artırmalıdır. Ayrıca 8-10 bardak su tüketmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir. Lif içeren yiyecekleri ihmal etmemelidir.
 • Erkekler C, E ve D vitamini içeren besinlere ağırlık vermelidir, proteinli beslenip, şekerden uzak durmalıdır. Ayrıca cinsellik sırasında çinko kaybı olması nedeniyle çinko içeren yiyecekler tüketmeli,  kalsiyumdan zengin besinleri ihmal etmemelidir. Bunu sağlamak için sebze, yeşillik ve meyve sağlıklı bir beslenme programı çerçevesinde tüketilmelidir. Meni hacmini artırmak ve vücuttaki diğer işlevlerin sağlıklı olması için 10-12 bardak su içmeye özen göstermelidir.

Anne ve baba adayları yukarıdaki hazırlıkları uyguladıktan sonra artık teknik önlemler almak gerekir. Yani ne zaman, ne süre ile ne kadar sıklıkta ilişkiye girmek gerekir. Hamile kalmak için en etkili pozisyon hangisidir? Erkek kadına nasıl yaklaşmalıdır? Hamile kalmak için en etkili yollar nelerdir?

En Etkili Hamile Kalma Yolları

Bebek sahibi olmak için cinsel ilişkinin ne zaman yapılacağı çok önemlidir. Özellikle yumurtlama zamanına denk gelen ilişkilerde hamile kalma olasılığı artacaktır. Bu açıdan yumurtlama gününün doğru tespit ya da tahmin edilmesi gebe kalmak için en önemli adımdır.

 • Anne adayı bir kaç ay boyunca adet döngüsünü izleyerek ortalama adet döngüsü hakkında bir fikir edinebilir. Sağlıklı bir kadında bu süre genellikle 28 gün sürer. Ancak adet döngüleri kişiden kişiye ve çeşitli durumlara göre 22-36 gün arasında bir sürede gerçekleşebilir.
 • Adet döngüsü: 3 aylık izleme süresi sonunda adet döngüleri 1. ay 27 gün, 2. ay 28 gün ve 3. ay 29 gün şeklinde ise sizin ortalama adet döngüsü süreniz 27+28+29= 84 ve 84/3 =28 gün yapar. Yumurtlama dönemi genellikle bu sürenin ortasında gerçekleşir. Yani ilk adet kanamasından 14 gün sonra yumurtlama söz konusu olabilir. Bu sebeple seks çalışmalarına ilk adet kanaması gerçekleştikten 12 gün sonra, 12., 13., 14., 15. ve 16. günlerde ağırlık vermek hamile kalma olasılığını artırır. Ancak bu kadar hesaplamayı yapmak yerine size sunduğumuz “Yumurtlama Dönemi Hesaplama” programını kullanarak yumurtlama olan gününüzü kolayca hesaplayabilirsiniz.
 • Vücut sıcaklığı: Adetler düzensiz ise başka yöntemlerle de yumurtlama dönemi belirlenebilir. Kullanılan en popüler yöntem vücut sıcaklığının not edilmesi yöntemidir. Sabah uyanır uyanmaz herhangi bir işle uğraşmadan yatağınızda vücut sıcaklığınızı ölçersiniz ve her gün not edersiniz. Yumurtlama gününde bu sıcaklık en düşük değerde iken, yumurtlamadan 1 gün sonra yarım derece kadar yükseliş gösterir.
 • Rahim ağzı: Yumurtlama dönemi yaklaşırken rahim ağzı yukarı doğru çekilir ve biraz daha açık hale gelir. Çünkü vücuttaki hormonlar spermlerin yumurta hücrelerine ulaşmasını kolaylaştıracak ortamı hazırlar. Ayrıca rahim ağzı bir miktar yumuşar. Adet döngüsünün başında ise daha sert ve kapalıdır.
 • Test kitleri: Lüteinleştirici hormon seviyelerinin ölçülmesini sağlayan ve yumurtlama döneminin yaklaşık 1 gün önceden tespit eden bir testtir. Eczacınıza danışabilirsiniz.

Yukarıda verilen hamile kalma yöntemleri aslında yumurtlama döneminin tespitine yönelik tekniklerdir. Önemli olan bu dönemi doğru saptamak ve bu dönem civarında cinsel ilişki sayısını artırmaktır. Peki ne sıklıkta cinsellik olmalıdır?

Cinsel ilişki sayısı kaç olmalıdır?

Yumurtlama dönemi civarında her gün ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını yükseltir. Örneğin bu tarih ayın 24’üne denk geliyorsa 22’sinden 26’sına kadar günde 1 kez ilişkiye girebilirsiniz. Bazıları haftada 2 kez önerse de yapılan son araştırmalarda ovulasyon tarihi civarında her gün ilişkiye girmenin gebe kalma şansının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

İlişki günün hangi saatinde olmalıdır?

Bununla ilgili herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Ancak ereksiyonun yüksek olduğu sabah saatlerinde daha zevkli ilişkiler yaşayabilirsiniz. Ancak hamile kalmak için günün hangi zaman diliminde ilişkiye girdiğiniz önemli değil, yumurtlama döneminde ilişkiye girip girmediğiniz önemlidir.

Hamile kalmak için en iyi pozisyon hangisidir?

Gebe kalmanın yolları arasında tavsiye edilebilecek bir cinsel ilişki pozisyonu yoktur. Bazıları misyoner pozisyonun en iyi pozisyon olduğunu söylese de önemli olan spermlerin hareket etme özelliğine sahip olmasıdır. Hangi şekilde ilişkiye girerseniz girin boşalmadan sonra bir süre uzanmanız spermlerin boşa gitmesini önleyeceği için faydalı olabilir.

Kayganlaştırıcı: Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmak spermleri ve hareketlerini olumsuz yönde etkileyebilir. O nedenle hamile kalmak istediğinizde bu ürünlerden uzak durmalısınız. Bu yazıda hamile kalma yöntemleri ve en kolay gebe kalmanın yolları üzerinde durduk. Her şey gönlünüzce olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.