Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Bebeğim Yeterince Besleniyor mu?

17.03.2018
72
A+
A-

Bebeğiniz dünyaya geldi ve emzirmeye başladınız. Şimdi aklınıza takılan bir soru var. O da bebeğinizin yeterince beslenip beslenmediği ile ilgili. Acaba ek gıdaya geçmeye gerek var mı? Ek gıdaya ne zaman geçilir? İşte bunları anlamak için aşağıdaki önerileri dikkatli bir şekilde okuyunuz. Her şey bebeğinizin sağlıklı, huzurlu ve mutlu olması için.

Yeterli Bebek Beslenmesi ve Ek Gıda

Bu bölümde bebeğinizin yeterince beslenip beslenmediğini anlamanın yolları nelerdir, ek gıdaya gerek var mı ve  ek gıdaya ne zaman geçilir gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Bebeğiniz Yeterince Besleniyor mu?

Bebeğinizin yeterli beslendiğini gösteren bazı işaretler vardır. Bunları uygulamak için aşağıdaki soruların cevaplarını 1 hafta boyunca lütfen bebek not defterinize yazınız. Bir hafta sonrasında bebeğinizin beslenmesi hakkında bir karara varabilirsiniz.

 1. Günde kaç kez emziriyorsunuz?
 2. Bebeğinizin günde kaç kez idrar yapıyor?
 3. Bebeğiniz günde kaç kez kaka yapıyor?
 4. Bebeğinizin ağırlığı haftada kaç gram artıyor?
 5. Bebeğiniz mutlu ve huzurlu mu?

Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar yeterli bebek beslenmesi söz konusu mu yoksa değil mi belirlemek için büyük önem taşıyor. Şimdi gelelim bu soruların cevaplarına.

Yeterli Bebek Beslenmesi İşaretleri


 1. Bebeğinizin süt emmesi günlük 6 ile 8 arasında ise normal kabul edilir.
 2. Günde 6 kez idrar yapan bir bebeğin beslenmesi yeterlidir denilebilir.
 3. Günde 1 ya da 2 kez kaka yapan bir bebeğin yeterli beslendiği söylenebilir.
 4. Normal sağlıklı bir bebeğin ilk 6 ay boyunca yeterli beslendiğini gösteren diğer bir emare haftalık 150 ile 250 gram kilo artışı kazanmasıdır. Yani her ayın sonunda 600 ile 800 gram arasında bir kilo artışı olması normal kabul edilmektedir.
 5. Bebeğinizi emzirdikten sonra mutlu ve huzurlu oluyorsa, ağlamıyorsa, uyumadığı zamanlarda enerjisi yerindeyse dinç hareketler sergiliyorsa bebeğin yeterli beslendiği düşünülebilir.

Ek Gıdaya Gerek Var mı?

Üzülerek söylüyorum ki doktora danışmadan bir çok anne bilinçsiz bir şekilde ek gıdalara geçebiliyor. Eğer ilk bölümde verilen sorulara yeterli bebek beslenmesi işaretleri bölümünde verilen cevaplar uygun ise o zaman bebek yeterli besleniyor demektir.

Bir hafta boyunca her gün bebeğinizin bu beş soruya uygun olarak sonuçları kaydedin ve ortalamalarını alın. Tutmanız gereken çizelgenin bir örneği aşağıdaki Tablo 1’de gösterilmiştir.

Günler Emme sayısı İdrar Sayısı Kaka Sayısı
Pazartesi 6 5 1
Salı 7 6 2
Çarşamba 8 4 1
Perşembe 6 6 2
Cuma 7 5 2
Cumartesi 8 6 2
Pazar 6 7 1
Ortalama 6,85 5,57 1,57
Normal 6-8 arası 5-7 arası 1-2 arası

Tablo 1: Ek Gıda Belirleme Çizelgesi

Bebek not defterinize Tablo 1’de görülen bir tablo hazırlayınız ve pazartesi gününden başlayıp pazara kadar kaydedin. İlla ki pazartesinden başlamanıza gerek yok.  Ancak günleri 1. gün, 2. gün, 3. gün şeklinde de belirleyebilirsiniz. Önemli olan yedi günlük bir kayıt işlemi yapmaktır.

Diyelim ki bebeğiniz pazartesi günü 6 kez, salı günü 7 kez, çarşamba 8 kez, perşembe 6 kez, cuma günü 7 kez, cumartesi günü 8 kez ve pazar günü 6 kez emdi. Bu 7 rakamı toplayalım. Sonuç 6+7+8+6+7+8+6= 48 sayısını 7′ ye bölelim. Sonuç tablo 1′ de de görüldüğü gibi 6,85 yani normal sınırlar olan 6 ile 8 arasında bir değer. O halde emme sayısı açısından bebeğinizin yeterli beslendiği ve ek gıdaya gerek olmadığı sonucuna varılabilir. Ancak diğer sonuçların da normal sınırlar arasında olması gerektiğini unutmayın.

İdrar sayısı 6-8 arasında ve kaka sayısı ortalaması da 1-2 arasında ise endişelenmeye gerek yok. Ancak bu sonuçlara rağmen bebeğiniz huzurlu ve mutlu değilse haftalık kilo artışı da 150 gram altında ise ek gıdaya geçmek konusunda hemen hekiminizle irtibat kurmalısınız.

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Bebek aylık 600 gramdan daha az kilo artışına sahipse ya da hiç kilo artışı olmuyorsa, sürekli huzursuz ve mutsuz ise anne sütü dışında ek bir gıdaya geçilebilir. Ancak doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

 • Bebeğiniz sürekli huzursuz ve anne sütü içtikten sonra geçici bir süre sakinleşiyorsa ek gıdaya geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Anne sütü dışında verilebilecek en uygun ek gıda ise bebek mamalarıdır. Çok çeşitli bebek maması markaları olduğu için hepsinin ölçekleri de farklı olabilir. O nedenle doktor önerisi ile bebek maması kullanmaya başlayacaksınız, mama paketlerinin üzerinde yazan önerileri mutlaka okuyarak ölçekleri doğru kullanınız.

 • Normal kaliteli bir bebek maması tozu için 1 ölçek bebek maması 30 cc kadar kaynatılıp ılıtılmış hijyenik su kullanılmalıdır.
 • Bebek mamalarına şeker katmak yanlıştır. Zaten onlar yeterince karbonhidrat içerir. Bir de mamaya şeker katmak diyabet ve insilün direnci gibi sorunlara neden olarak bebeğinizin sağlığının bozulmasına neden olabilir.
 • Yeni doğan bebekleri olanlar bilir ki bebek bezleri ve mamalar ateş pahasıdır. Bunları karşılayamayacak durumda olanlar bebeklerine inek sütü verebilir. Ancak su katılmamış inek sütü tavsiye edilmez.
 • İnek sütü ilk ayda 1 bardak inek sütü ile 1 bardak kaynatılmış ılıtılmış su ile karıştırılarak verilebilir.
 • Sonraki 5 aylık sürede 1 bardak süte, yarım bardak su katılmalıdır.
 • 6. ayda inek sütüne su katmaya gerek kalmaz. Ancak 1 çay bardağı inek sütüne bir tatlı kaşığı kadar şeker katılabilir.
 • İnek sütü kaşıkla verilmeli, aşırıya kaçmamalıdır. Aksi takdirde bebek anne sütü içmeyi istemeyebilir.

Yeterli bebek beslenmesi rehberinde bebeğiniz yeterince besleniyor mu sorusunun en bilimsel cevabını vermenin yanı sıra ek gıda ne zaman verilir ve ek gıdaya gerek var mı gibi konular hakkında da bilgi verdik. Bebeğinizin hep yüzü gülsün, sağlıklı ve mutlu olsun:)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.